ZADAR: Susret nadbiskupa Zgrablića i o. Amanda Trujilla Cana, generalnog ministra franjevaca trećoredaca

04.09.2024.objavio: Urednik

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić i o. Amando Trujillo Cano, TOR, generalni ministar franjevaca trećoredaca, susreli su se u Nadbiskupskom domu u Zadru u utorak, 3. rujna. O. Amando boravi u vizitaciji zadarske regije od ponedjeljka, 2. rujna do četvrtka, 5. rujna, u sklopu svoga pohoda Hrvatskoj provinciji franjevaca trećoredaca glagoljaša sa sjedištem na Ksaveru u Zagrebu, koja se sastoji od tri regije: zadarsko – splitske, kvarnerske i zagrebačke. Generalni ministar upoznao je mons. Zgrablića s razlogom njegovog pohoda Hrvatskoj, za vrijeme kojeg će o. Amando pohoditi svih 13 samostana trećoredaca glagoljaša u Hrvatskoj, u kojima djeluje 45 svećenika franjevaca i dvojica svečano zavjetovanih: jedan brat i jedan đakon.

O. Amando za vrijeme pohoda Zadru boravi u samostanu sv. Mihovila u Zadru. Kod nadbiskupa Zgrablića bio je u pratnji fra Mateja Jovanovca, tajnika generalnog ministra u vizitaciji. U Zadarskoj nadbiskupiji djeluje deset franjevaca glagoljaša: četiri u samostanu sv. Mihovila u Zadru, a po dvojica na Relji u Zadru, na Školjiću i u Zaglavu.

Samostan sv. Mihovila u Zadru naziva se ispovjedaonicom grada Zadra, jer su u njemu franjevci svakodnevno, tijekom cijelog dana, na raspolaganju za ispovijed vjernicima iz cijele Zadarske nadbiskupije. U tom kontekstu, nadbiskup Zgrablić izrazio je osobitu zahvalnost o. Amandu za službu ispovijedanja franjevaca, njihovu raspoloživost i revnu požrtvovnost u podjeljivanju sakramenta pomirenja,  sakramentalnog dara Božjega milosrđa vjernicima.

O. Amando također je izrazio zahvalnost franjevcima za marljivost u toj službi koja ljudima očituje i posreduje Božju milost opraštanja grijeha. Generalni ministar pohvalio je njihova pokornička slavlja koja predvode, jer su glagoljaši i fratri pokornici. Generalni ministar pohvalio je subraću franjevce jer su pokornici koji čine pokoru. Naime, gvardijan samostana sv. Mihovila u Zadru, fra Niko Barun, zavjetovao se na Treći red od pokore. Zadaća glagoljaša je biti za i uz narod. Pojedine situacije dovele su do toga da su glagoljaši morali ići i u župe i voditi i župe, preuzimati službe župnika, na taj način pružajući i pastoralnu podršku mjesnoj Crkvi u kojoj djeluju.

Nadbiskup Zgrablić zahvalio je o. Amandu na bogatoj baštini višestoljetne pastoralne, duhovne i kulturne prisutnosti trećoredaca glagoljaša u Zadarskoj nadbiskupiji, koji vode i župu Rođenja sv. Ivana Krstitelja na Relji u Zadru. Upravo s lokacije te župe u Zadru potječe jezgra utemeljenja hrvatske franjevačke provincije nastale prije 560 godina, iz zajednice eremita Trećeg reda sv. Frane kod crkve sv. Ivana na Relji, gdje su prije gotovo šest stoljeća brinuli o gubavcima.

Uz samostan sv. Mihovila u Zadru, o. Amando je u utorak, 3. rujna, pohodio samostan i župu sv. Ivana na zadarskoj Relji, vidjevši korijene drevne glagoljaške tradicije u Hrvatskoj. U srijedu, 4. rujna pohodio je samostan sv. Pavla na Školjiću, a u četvrtak, 5. rujna pohodi samostan sv. Mihovila u Zaglavu na Dugom otoku.

Uz župe sv. Ivana u Zadru i u Zaglavu koju vode u Zadarskoj nadbiskupiji, glagoljaši vode i župu Svete obitelji u Splitu, gdje se nalazi i njihov samostan sv. Josipa; uz samostane, vode još i župe u Zagrebu, Rijeci i Belišću.

Nadbiskup Zgrablić zahvalio je franjevcima na svemu što čine u svom redovničkom djelovanju nasljedujući franjevačku karizmu, kao i za njihov doprinos u pastoralu župa.

Generalni ministar osobno ili slanjem svoga predstavnika obilazi i pohodi provincije trećoredaca svake četiri godine. Ova vizitacija je prvi pohod generalnog ministra Trujilla Zadru. Prije osam godina u Zadru je bio drugi generalni ministar, a prije četiri godine u Zadru je bio njegov izaslanik.

Ova vizitacija o. Amanda je i priprema za provincijski kapitul hrvatskih franjevaca trećoredaca koji će se održati krajem studenoga 2024. godine u Zagrebu kada će o. Amando, razmatrajući situaciju u Provinciji, izvijestiti franjevce o svemu s čime se upoznao tijekom svoje vizitacije samostana i braće u Hrvatskoj.

Sljedeće, 2025. godine održava se generalni kapitul trećoredaca glagoljaša. Do tada će generalni ministar pohoditi sva bratstva, sve samostane i kuče te osobno susresti sve franjevce kako bi dobio uvid u situaciju i život trećoredaca u svakom segmentu njihovog djelovanja: duhovnom, pastoralnom, moralnom, kulturnom, ekonomskom, s uvidom u sve knjige i situacije zajednice koju pohodi, da upozna život samostana i bratstva.

Svaki dolazak generalnog ministra predstavlja podršku i ohrabrenje franjevcima u njihovom djelovanju. Unatoč visokoj starosnoj dobi franjevaca u Zadarskoj nadbiskupiji, o. Amando je i u susretu s mons. Zgrablićem izrazio zahvalnost franjevcima na trudu i brizi koju ulažu u svom redovničkom i župnom djelovanju.

Nadbiskup i generalni ministar istaknuli su da su različite karizme bogatstvo i dar u Crkvi. Izražavajući međusobno poštovanje i uvažavanje, potaknuli su kako svi trebaju učiniti sve da se narod okuplja, slavi otajstva vjere na spasenje duša te da se dijecezanska i redovnička karizma podržavaju i dopunjuju u zajedničkim potrebama jer svi imaju isto poslanje: ljudima naviještati Evanđelje, učvršćivati u vjeri i privoditi ih sakramentalnom i duhovnom zajedništvu s Kristom i Crkvom.