ZADAR: Predprogram središnje proslave Jubileja na Forumu o Božjem milosrđu i zahvali za sve koji čine dobro

27.04.2025.
image_print

Središnja proslava Godine jubileja u Zadarskoj nadbiskupiji na Nedjelju Božjeg milosrđa 27. travnja na Forumu počela je duhovnim predprogramom čiji je sadržaj osmislio fra Bojan Rizvan, predstojnik Povjerenstva za promicanje laičke duhovnosti, crkvene pokrete i zajednice Zadarske nadbiskupije.

U razmatranjima o značenju Godine jubileja, Rizvan je istaknuo da se tom proslavom Zadarska Crkva pridružuje hodu Opće Crkve i ugrađuje u njeno zajedništvo kao „hodočasnici nade“ u kojoj želimo prepoznavati sve dobro posijano u različitim djelovanjima u društvu i domovini.

U Godini jubileja koja daruje i mogućnost potpunog oprosta, „obnavljamo spomen Gospodnje ljubavi očitovane u daru milosrđa koja obnavlja živote i ohrabruje zauzimanje u služenju bližnjima“.

Na Nedjelju Božjeg milosrđa, u predprogramu je razmatran dar Božjeg milosrđa kao izvor pouzdanja čovjeku. „Bez lica Božjeg milosrđa darovanog u Kristu, lako postajemo prepušteni svojim strahovima i tjeskobama, grijesima i beznađu. Kristovo lice milosrđa čuva naš život u nadi koju prepoznajemo i u životima bližnjih koji još nisu prepoznali lice milosrdnog Boga, ali tragaju poslušni svom glasu savjesti i služeći bližnjima donoseći im ljubav“, poručio je Rizvan.

Ulazeći u trud drugih i uživajući plodove njihovog djelovanja u ovom vremenu i kroz povijest, izgrađujemo svoj identitet u nadi da dobro nije minulo i da „dobrota Gospodnja nije nestala, milosrđe njegovo nije presušilo“ (Tuž 3,22). Ujedno, to „postaje i poziv da i mi postajemo suradnici Dobra, čineći dobro i druge na to potičući. Zahvalni smo Gospodinu za sve dobro koje čini po različitim službama i djelatnostima u društvu i svima koji su se osobno u to dobro uključili“, poručio je Rizvan.

U tom kontekstu, bili su pozdravljeni predstavnici različitih službi u mnogim područjima: obitelji, crkvene i civilne zajednice, braniteljske udruge, bratovštine i sestrinstva; kršćanske i religiozne, karitativne i humanitarne, dobrovoljne i profesionalne organizacije; političke, sigurnosne i obrambene, vojne i policijske, zdravstvene i socijalne, privredne i gospodarske, odgojno – obrazovne i kulturne, znanstvene i istraživačke, medijske, sportske, rekreativne i druge organizacije i institucije, koje svijet čine boljim, ljepšim, sigurnijim u životu čovjeka i svega stvorenoga.

„Taj mozaik dobrote potiče nas na život nade i na ohrabrenje. I naše zajedništvo je svjedočanstvo nade koja nas potiče na predanje i izgradnju civilizacije ljubavi. Proslava Jubileja je zahvala za sve dobro u različitim djelovanjima i služenjima kojih ponekad nismo niti svjesni. Puno je truda uloženo u dobro koje nas okružuje, a naše oči nekad su zamagljene našim sebičnim potrebama i željama“, upozorio je Rizvan. Zato se slavljem na Forumu željelo potaknuti „otvoriti naše oči srca prepoznajući dobro u svakome, otkrivati tragove Božje dobrote u srcima svakoga i zahvaliti za trud svih koji čine dobro te tako izvršiti Kristovu riječ: „Ja vas poslah žeti ono oko čega se niste trudili; drugi su se trudili, a vi ste ušli u trud njihov“ (Iv 4,38).

Nedjelja Božjeg milosrđa podsjeća i kako Krist poslije uskrsnuća dolazi u sredinu svojih učenika koji se nalaze iza zatvorenih vrata. „Taj prodor ljubavi u sredinu iza zatvorenih vrata svjedoči o Božjoj spasenjskoj želji da uđe iza zatvorenosti koje ograđuju naše živote i odnose. U našim strahovima, nevoljama, tjeskobama, Krist ulazi u našu povijest donoseći mir i dajući nam darove svoga Duha. Djelo Duha Božjega je otpustiti grijehe. Jubilejska godina je prilika za otpuštanje grijeha koji opterećuju naš život“, ohrabrio je fra Bojan.

Krist je učenicima pokazao svoje rane, otkrivajući čistoću praštanja i ne dopuštajući Zlome da ravna njegovim odnosima. „Ovaj Jubilej uči nas takvoj detoksikaciji naših života – da ne dopustimo da zlo uđe u naš život i zagadi ga do otpisivanja drugih. Krist nas podsjeća da praštanjem donosimo nadu beznadnima. Ne umire se uvijek od neke rane, nego i od otrova koji po rani ulazi u čovjeka“, poručio je Rizvan. U život naših odnosa smrt ponekad ne ulazi po ranama koje nam drugi zadaju, nego po otrovu kojeg pustimo kroz te rane, rekao je fra Bojan, istaknuvši: „Božje milosrđe nas čisti od našeg zla i od zla koje su nam drugi nanijeli“.

„Proces praštanja je proces uskrsnuća, življenja novog života. Ući u taj proces nije  lako i zahtjeva veliki napor jer je to put obraćenja koji se događa kroz smrt. Moramo umrijeti želji za osvetom i vraćanja istom mjerom, moramo proći kroz smrt kajanja i priznavanja vlastitih promašaja, ako želimo uskrsnuti za pomirenje i zajedništvo“, poručio je Rizvan. Ohrabrio je da na putu obraćenja nismo sami, nego nas prati Crkva s Božjim milosrđem, praštanjem i darom potpunog oprosta po zaslugama Krista i svetaca.

Slavlje na Forumu je bilo i u znaku povezanosti zemaljske Crkve hodočasnice s nebeskom i po prisutnosti relikvija svetaca koji nas zagovaraju kod Boga.

Istaknut je i spomen svjedočkog življenja svećenika iz Zadarske nadbiskupije, Slugu Božjih, koji su za vrijeme Drugog svjetskog rata i poraća bili mučeni i ubijeni iz mržnje prema vjeri, ali nisu dopustili da mržnja njih zahvati. Uz svako ime rečeno mjesto njihovog ubojstva i u kojoj godini su umrli.

„Znajući da je krv mučenika sjeme novih kršćana, a tako i zalog našeg svjedočanskog življenja vjere u sadašnjem vremenu, s ljubavlju se spominjemo imena tih svjedoka vjere i mjesta njihova mučenja. To su: don Eugen Šutrin ubijen u 31. godini u Privlaci noseći pričest navodnoj bolesnici; don Ante Adžija strijeljan u 64. godini blizu Obrovca; don Ante Čotić ubijen u 51. godini u Zagrebu; don Šime Batković ubijen u 31. godini tijekom granatiranja Zadra; don Mirko Didović u Zagrebu strijeljan u 59. godini života; don Ivan Kranjc u 27. godini u Erveniku zaklan i ispečen na ražnju na Badnjak; don Nikola Kuvač u 56. godini poginuo tijekom bombardiranja Zadra; don Ante Letinić u 46. godini ubijen u Šibeniku;  don Srećko Lovretić u 31. godini obješen na jarbol broda, okrutno mučen i bačen u more pokraj Dugog otoka; don Ljubo Magaš u 28. godini strijeljan, a prije toga sam je sebi morao iskopati grob; don Ivan Manzoni u 43. godini ubijen u lučkoj šumi na Dugom otoku; don Ivan Tičić u 35. godini ubijen strijeljanjem na Velebitu; bogoslov Blaženko Dunatov u 21. godini ubijen u Jazovki; sjemeništarac Vojko Gregov u 18. godini poginuo kod Knina; redovnica s. Agneza Petroša u 42. godini zvjerski mučena i obješena o stoljetnu maslinu u rodnom mjestu Brgulje na otoku Molatu i vjernik laik Ivo Mašina, ubijen u 34. godini u Kaznionici u Staroj Gradiški.

Tom nizu svjedoka vjere u bezbožnim vrtlozima različitih totalitarizama, pridružujemo i sve hrabre svjedoke kojih se sjećamo iz svoje osobne povijesti, a koji su umirali s vjerom u Gospodina i s ljubavlju prema svojim neprijateljima Primjer njihovog praštanja neprijateljima i mučiteljima ohrabruje i nas za život milosrđa. Njihova sloboda od tuđih grijeha koja se sručila na njihov život, podsjeća nas kako se istinska sloboda od Zloga gradi povjeravajući život Gospodinu i njegovoj milosti.

Nemoguće je ostvariti herojske kreposti u milosrđu bez zajedništva s Bogom, bez molitve i predanja svoga života u Božje ruke. Onda nas neće biti strah predati se ni u ruke neprijatelja. Snaga takvog predanja nije u našoj mudrosti i umnosti, domišljatosti i sposobnosti, nego u Božjoj milosti“, poručio je Rizvan.

Stoga nas i Isus poučava da molimo za svoje progonitelje, to je put življenja milosrđa. „Biti sin nebeskog Oca znači ući u proces praštanja koji počinje molitvom za svoje progonitelje“, rekao je fra Bojan i uveo u molitvu Božjem milosrđu, za snagu praštanja u našim odnosima, kao poziv da milosrđe naviještamo i darujemo.

Pri kraju predprograma puk je molio Krunicu Božjeg milosrđa koju su pjevajući animirali članovi zbora mladih koji su pjevali u predprogramu. Pjevali su zajedno Zbor mladih iz crkve sv. Pavla na Bokanjcu u Zadru i Zbor mladih župe Presvetog Srca Isusova u Zadru pod vodstvom Luke Kotlara i Marte Ostojić. Prigodna razmatranja su čitali Vlatka Vučić Marasović i Josip Mihatov.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

image_print

Sva prava pridržana © Zadarska nadbiskupija

bt_bb_section_top_section_coverage_image