Predbožićni susret u Klasičnoj gimnaziji Ivana Pavla II. u Zadru koji je tradicionalno okupio učenike, profesore i obitelji učenika, održan je u sportskoj dvorani te škole u ponedjeljak, 16. prosinca.
Učenici su izveli scenski prikaz novozavjetne prispodobe o bogatašu i Lazaru koju su povezali s božićnom pričom ‘A Christmas Carol’ Charlesa Dickensa, pod vodstvom Ivane Miočić, profesorice Hrvatskog jezika koja je osmislila scenarij, u suradnji s učenicima dramske skupine. Glavni lik u predstavi, bogataš, sebičan je čovjek koji gleda samo na materijalno i nema osjećaja za pomoći potrebe bližnjih. S vremenom mu je proradila savjest i promijenio se u bolju osobu. „Poruka predstave je da pogledamo oko sebe, tko su ljudi koji su dio našeg života, koji možda izgledaju nebitno, a mi smo karike u njihovom životu. Skloni smo gledati samo sebe i svoj materijalni dobitak, a nismo svjesni da utječemo na tuđe živote. No, koliko pomažemo drugima utječe i na to hoćemo li biti s našim Spasiteljem“, rekla je prof. Miočić, u želji da se u ljudima pobudi „nada da postoji iskupljenje, mogućnost promjene, da se pomogne ljudima oko sebe i tako pomogne i sebi“.
U ime učenika škole, učenik Petar Barunčić je poručio: ,,Čistimo naše domove, kitimo ulice, jelke, pripremamo poklone. No, čistimo li naše duše? Osvrnemo li se oko sebe i promotrimo li tko nas okružuje, tko su naša braća i sestre u kojima bismo trebali pronaći Novorođeno Dijete? Tko su naši Lazari koji nas čekaju da im pomognemo? Jesmo li sasvim okupirani ovozemaljskom prolaznošću?”, upitao je Barunčić, potaknuvši „da u ovom prolaznom životu ne kujemo lance za vječnu propast, nego put svjetlosti za Kraljevstvo nebesko“. Na susretu je pjevao i zbor Klasične gimnazije pod vodstvom Grge Ivkovića.
Don Ante Dražina, ravnatelj Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar, u obraćanju prisutnima rekao je da taj scenski prikaz ispunja ponosom i zahvalnošću za trenutke u kojima su se učenici potrudili kako bi uveselili božićne dane. „Božić je vrijeme darivanja zato što se Bog nama darovao. Po njegovom primjeru želimo jedni druge darivati, svojim vremenom, trudom, radom, angažmanom, pa i prigodnim poklonom. Gospodin nikad ne ostaje dužan onima koji se njemu daruju“, poručio je don Ante. Zahvalio je profesorima i djelatnicima škole, svima koji se trude da škola bude „obitelj u velikome“, istaknuvši vrijednost zajedništva. Potaknuo je na daljnje izgrađivanje obiteljskog ozračja i zajedništva u školi, poželjevši da božićni blagdani budu na ispunjenje svakog srca i da se Gospodin rodi u srcu svakoga.
Na susretu je sudjelovao i zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Izrazio je zadovoljstvo što se u gimnaziji uči puno dobroga, što se stječe puno informacija korisnih za život. „Drago mi je da ima lijepih i poučnih trenutaka kao što je taj scenski prikaz koji izgrađuje naše srce i našu savjest. Što nam koristi puno znanja, ako nemamo srca, a ono je najvažnije. Bog nam je po svome Sinu Isusu Kristu, u Božiću, otvorio svoje srce. Ne samo da u to srce možemo gledati i diviti mu se, nego Isusovim rođenjem, Bog nam je dao mogućnost da se u tom srcu možemo nastaniti. To srce je najljepše mjesto gdje možemo boraviti, najljepše što možemo doživjeti i što može duboko ispunjavati naš život“, poručio je mons. Zgrablić. Čestitao je svima koji se trude oko dobra djece i zahvalio roditeljima na povjerenju upisom djece u Klasičnu gimnaziju. Poželio je da napreduju u odgajanju za Isusa, u dobi, mudrosti i milosti.
Nakon navještenog evanđelja po Mateju, nadbiskup je blagoslovio učenike i njihove obitelji, djelatnike i školu, poželjevši svima blagoslov u potrazi za istinom. Škola je mjesto poučavanja, proširivanja istine te je mons. Zgrablić molio da djeca ljudsku mudrost spajaju s evanđeoskom istinom, da je očituju svojim životom i ponašanjem te da se obogate ljudskim i božanskim znanjem. U Molitvi vjernika molilo se za duh mudrosti.
Nakon blagoslova, sudionici su, uz fritule, tradicionalno sudjelovali u tomboli humanitarnog karaktera. Profesori su donijeli numerirane poklone za koje svatko daruje prilog, a osoba to što dobije ponese sa sobom. Ti su prilozi namijenjeni za školski fond ‘Gorušičino zrno’ kojim se pomažu gimnazijalci slabijeg imovinskog stanja, pomažući im u kupnji knjiga ili za izlete, putovanja, u želji da svaki učenik, bez obzira na materijalnu situaciju, bude dijelom svih programa koji se organiziraju u Klasičnoj gimnaziji Zadar koja je najstarija odgojno – obrazovna škola u Zadarskoj županiji.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić