ZADAR: Poziv školama i vrtićima u Hrvatskoj na sudjelovanje u 2. likovnom natječaju o bl. Jakovu Zadraninu

02.12.2024.by Urednik

Franjevački samostan sv. Frane u Zadru i ‘Muzej u školi’ – Dječja folklorna skupina Donatići iz OŠ Zadarski otoci u Zadru, uputili su školama i vrtićima u Hrvatskoj poziv na sudjelovanje na 2. likovnom natječaju “Blizu je blizu”, za koji se djeca pozivaju izraditi radove o bl. Jakovu Zadraninu.

Tema 2. likovnog natječaja za djecu vrtića te učenike osnovnih i srednjih škola je bl. Jakov Zadranin u vrijeme njegovog djetinjstva i mladosti provedenih u rodnom Zadru, a održava se u sklopu teme ‘Zadarski sveci i blaženici’. Anamarija Botica Miljanović, dipl. učiteljica savjetnica, koordinatorica Organizacijskog povjerenstva u provedbi Natječaja, predstavila je temu, cilj i pravila za sudjelovanje u tom likovnom natječaju.

Bl. Jakov Zadranin (1400., Zadar – 1496., Bitetto) proveo je djetinjstvo i mladost u rodnom Zadru. S dvadeset godina ušao je u samostan sv. Frane u Zadru kao brat pomoćnik te se u tom samostanu i zajednici gdje je počeo njegov redovnički put čuva spomen na bl. Jakova. Jakov je pratio provincijala 1438. na generalni kapitul franjevačkog reda u Italiju. Potom je ostao u franjevačkoj provinciji sv. Nikole biskupa, sa sjedištem u Bariju, glavnom gradu Apulije. Djelovao je u raznim apulijskim samostanima, a oko 40 godina u gradiću Bitettu pokraj Barija, kao redovnik žarke molitve, marljiv u svakodnevnim poslovima kao kuhar, sakupljač milostinje, vrtlar, vratar i sakristan. Za vrijeme pošasti kuge u Bittetu 1483., požrtvovno je služio i zaraženim bolesnicima. Bio je veliki štovatelj Majke Božje, pobožan u razmatranju Kristove muke. Dugo je molio, kontemplirao i obavljao pokore. Osobito je pomagao djeci. Umro je 27. travnja 1496. u Bitettu na glasu svetosti i zaštitnik je toga grada. U crkvi u Bitettu nalazi se njegovo neraspadnuto tijelo. Papa Klement XI. proglasio ga je blaženim 1700., a papa Benedikt XVI. potpisao je 19. prosinca 2009. dekret o junačkom stupnju kršćanskih kreposti bl. Jakova Zadranina. Slika i relikvija bl. Jakova iz Bitetta donesena je u crkvu sv. Frane u Zadar 1989., a prst bl. Jakova, relikvija koja se nosi u velikoj procesiji u Bitettu na blagdan bl. Jakova, u Zadar je prvi put donesena 5. svibnja 2024. godine.

„Ohrabreni prošlogodišnjim uspjehom Prvog natječaja, kvalitetom i brojnosti likovnih radova iz deset osnovnih škola, Povjerenstvo je proširilo natječaj da u njemu ne sudjeluju samo osmoškolci, nego i djeca iz vrtića i  učenici srednjih škola. Cilj ovog stvaralaštva je revitaliziranje lika i djela bl. Jakova Zadranina, upoznavanje zavičajne povijesti, kulturne i vjerske baštine Zadra. Djeca mogu prikazati blaženika u vrijeme njegovog djetinjstva i mladosti, dok je živio u rodnom Zadru. Blaženik se može prikazati kako radi u samostanskom vrtu, u brizi oko pripreme i kuhanja jela za braću franjevce, u molitvi u samostanu sv. Frane u Zadru, u procesiji Zadarskog mira iza procesijskog križa. Bl. Jakov je imao dar zanosa i levitacije pa ga se može prikazati i iznad Zadra, kako štiti grad. Može ga se prikazati u lađi kojom kreće na put za Italiju, a u pozadini se vidi rodni grad koji napušta. Prepuštamo kreativnoj dječjoj mašti izbor motiva o temi blaženika i Zadra. Moguće je prikazati i prepoznatljive građevine srednjovjekovnog Zadra“, rekla je Miljanović, predlažući djeci motive u slobodnom izboru teme.

Na dnu ili rubu likovnog rada autori neka zapišu i jednu riječ na glagoljici, npr. Zadar, blaženi Jakov ili neka druga kratka riječ i  time također obilježe život bl. Jakova. Glagoljica neka ne bude ukomponirana u crtež ili sliku.

Pravila likovnog natječaja su sljedeća: radovi mogu biti slikani, crtani ili oblikovani na papiru. Sve likovne tehnike neka budu na formatu papira A4. Likovno – tehnička sredstva su olovka, tuš i metalno pero, tuš i kist, lavirani tuš, tempera, akvarel, grafika, kartonski tisak, linorez, kolaž i sve kombinirane tehnike. Na poleđini likovnog rada trebaju biti podaci: ustanova i adresa, autor, razred, naslov rada te mentor i kontakt mentora. Izložba najuspješnijih likovnih radova i dodjela nagrada će biti u samostanu sv. Frane u Zadru, u Spomen sobi bl Jakova Zadranina, nakon mise u 19 sati, na  blagdan bl. Jakova, 27.travnja 2025. godine.

Nagrađenih dvanaest najboljih likovnih radova će biti objavljeni na mrežnim stranicama OŠ Zadarski otoci. Radovi trebaju stići do 10. travnja 2025. na adresu: 2. likovni natječaj „Blizu je, blizu”, OŠ Zadarski otoci, Trg Damira Tomljanovića Gavrana 2, 23000 Zadar. Poslane ili donesene učeničke radove će vrednovati i izabrati stručno povjerenstvo. Radovi se ne vraćaju. Potrebna je potpisana suglasnost roditelja, koju čuva mentor, za nagrađene učenike, radi objavljivanja fotografija djece, njihovih imena i prezimena u medijima.

Naziv natječaja „Blizu je, blizu“ je u spomen na situaciju kad je bl. Jakov ispod svoga habita bio sakrio zeca koji je bježao pred lovcima. Kad su lovci bl. Jakova pitali: „Gdje je zec?“, on je rekao: „Blizu je, blizu“. Lovci su produžili dalje, a zec je bio spašen. Najbolji učenički rad će biti tiskan u obliku sličice s molitvom za kanonizaciju bl. Jakova Zadranina. Te sličice će dobiti sva djeca i učitelji sudionici likovnog natječaja.

Organizacijsko povjerenstvo objavilo je Poziv na natječaj u petak, 29. studenog, na blagdan Svih svetih Franjevačkog reda, u samostanu sv. Frane u Zadru. Tada su crkvu i samostan pohodila djeca iz Dječje folklorne skupine Donatići iz OŠ Zadarski otoci u Zadru, s voditeljicom i inicijatoricom projekta ‘Muzej u školi – baština i kultura mira’, Anamarijom Botica Miljanović.

„Želja mi je da duhovna i vjerska baština postane dio identiteta ljudi, da se sačuva duh grada i prenosi generacijama. Da djeca to ponesu u budućnost i na taj način čuvaju grad, jer grad čuvaju ljudi idejom, duhom i raznim oblicima stvaralaštva. Drago nam je kad i drugi prepoznaju vrijednost naših nastojanja, pa su s nama u crkvi sv. Frane bile i studentice Marta Panjkota i Martina Perković, buduće učiteljice kojima će susret i suradnja s djecom o životu bl. Jakova biti dio budućeg djelovanja“, poručila je Miljanović, u želji da se bl. Jakovu dâ na važnosti u životima Zadrana i događajima kojima se obilježava Dan Grada Zadra.

Kao ’10. čestitku voljenom Gradu’, Donatići su pohodom samostana sv. Frane i predstavljanjem Natječaja sudjelovali u obilježavanju Dana Grada Zadra koji se obilježava više dana različitim manifestacijama. Djeca su razgovarala o životu bl. Jakova te su 29. studenog u Spomen sobi bl. Jakova počeli zajednički slikati slikovnicu ‘Slavni sine vjernog Zadra’ o životu bl. Jakova.

Za pohoda crkvi sv. Frane, molitvu učenika za proglašenje bl. Jakova svetim predvodio je fra Drago Ljevar. Djeca su recitirala pjesme posvećene bl. Jakovu. Razgledali su samostansku riznicu uz domaćina fra Stipu Nosića, gvardijana samostana sv. Frane. „Osobitu pozornost usmjerili smo na zadarski procesijski križ, dar kraljice Elizabete Kotromanić samostanu sv. Frane, na kojem su prikazani i franjevački sveci. Za tim križem hodao je maleni Jakov u procesiji koja je svake godine bila svečano održana u spomen na 18. veljače 1358., kad je potpisan mirovni sporazum Zadarski mir“, rekla je Miljanović koja svake godine s Donatićima 18. veljače svečano obilježava datum potpisivanja Zadarskog mira. Podsjetila je da je samostan sv. Frane najstariji franjevački samostan izvan Italije, izgrađen za života sv. Franje, oko 1221. godine. Crkva sv. Frane u Zadru je najstarija crkva posvećena sv. Franji na tlu Hrvatske i najstarija dalmatinska gotička crkva, čije je renesansne dogradnje izveo Juraj Dalmatinac.

„Ove godine, 5. svibnja, svjedočili smo velikom događaju za Zadarsku nadbiskupiju, kad je iza Procesijskog križa bila relikvija bl. Jakova, prvi put nakon njegovog odlaska iz rodnog Zadra. Ponosni smo što imamo Zadranina za nebeskog zaštitnika. Zahvaljujući suradnji sa samostanom sv. Frane i gvardijanom fra Stipom, drago nam je da smo ovo događanje mogli organizirati u Bogu posvećenom prostoru gdje je bl. Jakov živio, radio i počeo svoj put u Franjevačkom redu“, poručila je Miljanović, poželjevši djeci iz cijele Hrvatske blagoslovljen rad i sudjelovanje na Natječaju, uz upoznavanje života još jednog hrvatskog blaženika, bl. Jakova Zadranina.

Pokrovitelji likovnog natječaja su Franjevački samostan sv. Frane u Zadru, Grad Zadar, Zadarska županija, Narodni muzej Zadar, OŠ Zadarski otoci/ DFS Donatići pri „Muzej u školi“ i Udruga glagoljaša Zadar.

I.G.

Foto: ‘Muzej pri škol’ – OŠ Zadarski otoci

Sva prava pridržana © Zadarska nadbiskupija

bt_bb_section_top_section_coverage_image