ZADAR, POLNOĆKA: Mons. Zgrablić: “Bog je Isusovim rođenjem ušao u svijet, u moje „danas“, u moje „sada“ koje s Kristom prodire u vječno, Božje”

25.12.2024.by Urednik

Zadarski nadbiskup Milan Zgrablić predvodio je na Badnjak, u utorak, 24. prosinca, misu polnoćku u katedrali sv. Stošije u Zadru.

Nadbiskup je u propovijedi govorio o značenju stvarnosti „danas“, da je Isus „danas“ rođen za sve nas te o važnosti bdjenja i što znači bdjeti, čega su bili dionici pastiri kao pronositelji vijesti Isusovog rođenja i svjedoci toga događaja za vrijeme svete noći u Betlehemu.

„Od trenutka Isusovog rođenja, Bog je doista „Bog s nama“. On više nije daleki Bog kojeg možemo naslutiti i do kojeg možemo dospjeti promatranjem i razmišljanjem o Božjim stvorenjima, analizirajući zakonitosti koje upravljaju svemirom, našom logikom i intuicijom; kojeg možemo opaziti samo iz daleka, samo prepoznati njegove tragove. Bog je Isusovim rođenjem ušao u svijet, u moje „danas“, u moje „sada“ koje s Kristom prodire u vječno, Božje. Božić je poput „Svetih vrata“ koja je Bog širom rastvorio kako bismo kroz njih prošli i doživjeli da smo istinski miljenici Božji te kako bismo mogli hvaliti Boga zbog njegove slave“, poručio je nadbiskup Zgrablić, rekavši da je sveti trenutak spomena Kristovog rođenja poput „kiše Božje milosti“ koji „obilno želi natopiti naše živote koji su često nalik na zemlju suhu, žednu i bezvodnu ili su nalik tamnoj noći duše koju Isus svojim rođenjem želi obasjati velikim svjetlom“.

Nadbiskup je razmatrao osobiti odjek riječi anđela iz liturgije svete Badnje noći: „Danas vam se u gradu Davidovu rodio Spasitelj, Krist, Gospodin“ (Lk 2, 11).

„Ovo Božje „danas“ nije vremenska kategorija koja se mjeri kretanjem, već trajni i veliki znak Božje nazočnosti među nama. Ovaj anđeoski „danas“ iz Evanđelja podsjeća nas na riječi poslanice Hebrejima: „Danas ako glas mu čujete, ne budite srca tvrda“ (Hebr 3, 9) i druge riječi iste Poslanice: „Hrabrite jedni druge dan za danom dok još odjekuje ono Danas da ne otvrdne tko od vas zaveden grijehom“ (Hebr 3, 13). „Danas“ ima značenje poziva, budnosti; to je poziv na slušanje živoga Boga koji se utjelovio, „danas – za nas““, istaknuo je mons. Zgrablić, poručivši: „Ono što su anđeli navijestili pastirima, Bog sada, “danas“, po svojoj Riječi, navješćuje nama. Poput pastira i mi moramo reći: „Hajdemo, dakle, do Betlehema!“ (Lk 2, 15) i pogledajmo što nam Riječ Božja želi pokazati, razmotrimo što nam govore ovi svjedoci Božjeg utjelovljenja“.

Božja riječ kaže da su pastiri „čuvali noćnu stražu“ (Lk 2, 8). „Dakle, bili su budni, stražarili su. Radosna vijest o Isusovom rođenju došla je do pastira upravo zato što nisu spavali. Da bi i mi „danas“ čuli Radosnu vijest, blagovijest, „veliku radost za sav narod“ (Lk 2,10), veliku radost koja je namijenjena svakom ljudskom srcu, moramo biti poput pastira: bdjeti“, naglasio je nadbiskup Zgrablić, razmatrajući što znači bdjeti.

„Razlika između onoga koji spava i onoga koji bdije je u njegovoj svijesti. Onaj koji spava zatvoren je u svijet svojih snova, svoje mašte i podsvijesti, svoga ega, bez stvarnog suodnosa s drugim. Probuditi se, znači izići iz svog individualizma, izaći iz mašte sna i povezati se sa stvarnim, ući u stvarnost koja nas povezuje s drugim, vidjeti istinu koja privlači našu volju kako bismo svjesno mogli prionuti uz istinu.

Biti budan, u evanđeoskom smislu, znači razumjeti i prihvatiti stvarnost zajedništva s Bogom koji nam dolazi ususret da nam otkrije svoje lice i otvori svoje Srce. Bdjeti znači razvijati sposobnost osjetljivosti na tihe Božje znakove njegove prisutnosti u našem životu i prihvaćati vodstvo njegovog Duha kojeg, kako kaže sv. Pavao u Poslanici Titu, iz koje čitamo ulomak u božićnoj misi zornici, „bogato izlijeva na nas po Isusu Kristu, Spasitelju našemu da opravdani po njegovom milošću budemo, po nadi, baštinici života vječnoga“ (Tit 3, 7)“, rekao je mons. Zgrablić.

U tom kontekstu, „naše „bdijenje danas“ raspiruje nadu u nama, to jest, sve ono dobro za kojim istinski čeznemo i potiče nas da pohitimo u Betlehem kako bismo se mogli pokloniti Bogu koji je postao čovjekom. Naše štovanje Boga Isusa Krista, koji je poput kruha razlomljenog iz ljubavi za nas, postaje najzdravija hrana našoj duši i najradikalniji lijek protiv svakog oblika našeg idolopoklonstva koje nas vodi u propast i smrt“, istaknuo je mons. Zgrablić, poručivši: „Naše štovanje Boga koji je postao čovjekom, utjelovio se i nastanio među nama, postaje izraz naše slobode i punine života. Onaj koji štuje Isusa ne smije se i ne može klanjati nikakvim negativnim zemaljskim zamamnostima ili silama, ma koliko god jake one bile. Mi kršćani, koji štujemo Boga u Isusu Kristu, u Njemu spoznajemo i vjerujemo da je jedini, pravi Bog, koji je stvorio svijet i toliko ga ljubi da je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. U Isusu mi štujemo Boga koji se prvi prignuo čovjeku, poput milosrdnog Samarijanca koji je onom koji je upao među razbojnike i ostao polumrtav, pomogao i oživio ga; štujemo Onoga koji je kleknuo pred naše prljave noge kao što je Isus kleknuo pred noge apostola, da nas opere od svakoga našega grijeha“.

„Naše bdjenje danas – noćas, naš poklon Novorođenom Spasitelju, ujedinjuje se s euharistijskim zajedništvom koje hrani našu dušu ljubavlju, istinom, mirom,  nadom. Onaj kojemu se klanjamo i radi kojega bdijemo ne osuđuje nas, ne lomi ni „napuklu trsku“, ne čini svojim robovima, nego nas oslobađa i podržava.

Bdjeti danas, noćas, ne spavati ovog trenutka, biti sada na straži svoga života, znači slušati glas i pjev anđeoski i pridružiti se njihovom: „Slava na visinama Bogu, a mir ljudima, miljenicima njegovim“, pohitati u Betlehem. Slaviti Božić znači štovati Krista koji se „danas“ utjelovljuje u „Betlehemu ove euharistije“, u komadiću kruha i kapljici vina, u njegovoj Riječi koja nam je navještena i u njegovom Tijelu čiji smo mi udovi te u euharistijskom otajstvu otkriti veličinu istinskog smisla života, kako cijeloga svemira, tako i najmanjeg stvorenja, čitave ljudske povijesti i sadašnjeg trenutka“, poručio je nadbiskup Zgrablić, poželjevši svima radosno i blagoslovljeno slavlje Isusovog rođenja, čestit Božić i blagoslovljeno vrijeme Isusovog milosnog pohođenja u Jubilejskoj, Svetoj 2025. godini.

Nadbiskup je podsjetio da će se Jubilejska godina u Zadarskoj nadbiskupiji svečano otvoriti na blagdan Svete Obitelji Isusa Marije i Josipa, 29. prosinca, s  početkom obreda u 17,00 sati u crkvi sv. Šime u Zadru. Od crkve sv. Šime puk će se uputiti pjevajući božićne pjesme prema katedrali sv. Stošije, gdje će mons. Zgrablić predvoditi svečano misno slavlje. Vjernici će od crkve sv. Šime do katedrale hodati u procesiji iza Evanđelistara  i velikog Križa koji se inače nalazi u prezbiteriju u katedrali sv. Stošije. Sudjelovanjem u tom svetom obredu otvaranja Jubileja, vjernici koji su se ispovjedili, pričestili i molili na nakanu Pape, moći će  dobiti potpuni oprost, s odrješenjem i oproštenjem od svih svojih grijeha, a koji se može primijeniti i za duše u čistilištu, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši: „Bogu zahvaljujemo na velikom daru jubilejske milosti – potpunog oprosta, kojeg će moći primiti svi sudionici tijekom slavlja otvaranja Jubileja, koji se za to pripreme“.

I. G.

Foto: I. Grbić

Sva prava pridržana © Zadarska nadbiskupija

bt_bb_section_top_section_coverage_image