ZADAR. Klanjanje uoči svećeničkog ređenja u crkvi Gospe od Zdravlja

07.06.2024.objavio: Urednik

Euharistijsko klanjanje uoči svećeničkog ređenja održano je u petak, 7. lipnja u crkvi Gospe od Zdravlja u Zadru.

Prigodnu katehezu o svećeništvu priredio je don Luka Šustić, član Povjerenstva za duhovna zvanja i ministrante Zadarske nadbiskupije koje je organizator tog događaja.

Ređenici Antonio Oltran, Rudi Juras i Tin Vidov veliki su dar za Crkvu, Zadarsku nadbiskupiju i za čovjeka, rekao je don Luka. „Kada nas Bog daruje novim svećenicima, pokazuje nam da mu je stalo do svakog čovjeka. Želi da preko svećenika upoznamo živoga Krista, da upoznamo blagost i dobrotu njegovog srca koje je neizmjerno, veliko, puno dobrote, srce koje je radi nas probodeno kopljem. To srce nam se darovalo da i mi zavrijedimo život vječni. Zato je svećeništvo dar i ljubav Srca Isusova“, rekao je don Luka. Istaknuvši da su svećenici Božji predstavnici na zemlji, podsjetio je na misao sv. Katarine Sijenske da su svećenici „naš plemeniti Krist na zemlji“.

Don Luka je potaknuo na molitvu da svećenici budu ispunjeni i plodni u pastoralnoj službi te ih je povjerio Srcu Isusovom, izvoru ljubavi, dobrote, milosrđa i života za sve nas.

U duhu pročitanog ulomka iz Poslanice Hebrejima: “Svaki veliki svećenik, zaista, od ljudi uzet, za ljude se postavlja u odnosu prema Bogu da prinosi darove i žrtve za grijehe” (Heb 5,1)“, don Luka je rekao da je svećeništvo poziv.

„Posebna služba svećenika čini vezu između Boga i ljudi; on treba posredovati u ime ljudi. Svećenik je pozvan dovesti ljude koji čine Crkvu Kristu, ne sebi. Svećenik treba omogućiti svim krštenicima da budu svećenički narod, dakle, da budu vođeni u slavljenju Boga i da provode vrijeme s Bogom u molitvi u svim okolnostima svoga života; da budu proroci, tj. da budu ohrabreni govoriti, živjeti i djelovati prema istini i pravednosti i da odbace sve što je suprotno Isusovoj misli i srcu; da budu kraljevi, služeći drugima poput Isusa“, poručio je don Luka. Svećenik to postiže usklađujući svoje misli i srce s Isusovim.

„To zahtijeva vrijeme za molitvu, za osobno razmatranje, za čitanje i poznavanje Božje riječi i nauka Crkve. Takav Božji rad treba Božjeg svetog duha. Svakodnevno slavljenje euharistije i drugih sakramenata je drugi bitan način koji omogućuje svećeniku da vrši svoju službu“, istaknuo je don Luka, rekavši da slaviti euharistiju znači i živjeti euharistiju, biti euharistija.

„Isus je doslovno prelomio svoje tijelo na službu drugima. Od nas se traži da se isto tako postavimo na prvu crtu, čak i ako bi to značilo smrt, da bi drugi mogli živjeti dostojanstveno. I propovijedanje Riječi je snažno sredstvo učenja i usađivanja želje u srcima ljudi da u potpunosti prigrle svoju službu. Sveto Pismo treba pretvoriti u život. Svećenik treba živjeti Riječ Božju kako bi drugima pokazao put kojim im je ići“, rekao je don Luka, dodavši da se u Božjoj Riječi pronalazi Božji plan za svakoga od nas.

„Kad Bog govori, srca se mijenjaju, misli podižu i duše se rasplamsavaju. Svećenik je pozvan tumačiti i prenositi Riječ Božju na način da se srce čovjeka mijenja i da raste prema Bogu. Stoga, zahvalimo Bogu za dar trojice novih svećenika, Antonija, Rudija i Tina što su spremno odgovorili na njegov poziv. Neka ustraju na svom putu i neka budu zagledani u Isusovo Srce, da i oni imaju takvo Srce.

Zahvalimo Bogu za sve svećenike koji su, unatoč poteškoćama, razočaranjima i tjeskobama, snažni svjedoci uskrslog Gospodina. Zahvalimo Bogu na mnogim osobama koji podržavaju svećenike svojom velikodušnošću, mudrošću, dobrotom, brigom i molitvom. Svećenici i laici koji su predani svom pozivu u Crkvi i koji su čvrsto vezani svojom vjerom za Isusa Krista su svjedoci koji uspijevaju dodirnuti živote mnogih i probuditi u njima kvalitetu“, rekao je don Luka. Potaknuvši na molitvu za nova duhovna zvanja i za dar svećeničkih zvanja u Zadarskoj nadbiskupiji, don Luka je ohrabrio mlade da se ne boje odgovoriti ako ih Bog zove: „Onaj koji te pozvao, On će sve voditi“.

„Poziv kršćana je da mijenjamo svijet na temelju Isusovih vrednota. Naš poziv je da pomognemo ljudima da žive ispunjen život koji se temelji na Isusovom učenju. To ne možemo učiniti sami. Previše je teško i mukotrpno. Treba nam prisustvo životvornog Isusa da nas nadahnjuje, njeguje, osposobljuje i omogućuje da živimo dostojno svoj poziv. Svećenik je pozvan da uprisutnjuje snagu i dodir Isusa da svi nastavimo Isusovo poslanje. Uloga svećenika je omogućiti i osposobiti Crkvu da bude narod Božji. Njegova uloga je u službi cijele Crkve. Pozvan je omogućavati svim članovima Crkve da žive svoje krštenje dostojanstveno, a to znači da imaju svoj potpuni udio u misiji Isusa svećenika, proroka i kralja“, poručio je Šustić.

Don Luka je molio da Bog blagoslovi svećenike u njihovoj službi; da osnaži one koji su ranjeni ili zbunjeni, da njeguje usamljene, okrijepi revne, oduševi one koji teško rade i da bude uz bolesne i umiruće. Molio je da svećenici nastave ljubiti, misliti, osjećati, razumjeti i govoriti kao Isus, u želji da Majka Marija njeguje u srcima svih svećenika ljubav koju ima za svoga sina Isusa.

I. G.