ZADAR: Blagoslovljeni novi vitraji u kapeli sjemeništa ‘Zmajević’

30.07.2024.objavio: Urednik

Nova četiri vitraja u kapelici Bezgrešnog začeća u Nadbiskupskom sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru blagoslovio je don Zvonko Blaško, župnik Hrvatske katoličke župe sv. Pavla u Clevelandu u SAD-u, u ponedjeljak, 29. srpnja, na spomendan sv. Marte, za vrijeme svečanog misnog slavlja koje je predvodio u sjemenišnoj kapeli.

U misi su suslavili don Ante Dražina, rektor sjemeništa ‘Zmajević, don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, don Zdenko Milić, ravnatelj Svećeničkog doma u Zadru, don Mario Karadakić, vicekancelar Zadarske nadbiskupije, don Ante Vrhovac, ravnatelj KŠC-a u Tuzli i don Andrija Živković, kapelan u Malom Lošinju. Uz autora Mamušu, u misi su sudjelovali bogoslovi i sjemeništarci Zadarske nadbiskupije.

Autor vitraja je akademski umjetnik Anto Mamuša, istaknuti hrvatski slikar rodom iz Novog Travnika. Na vitrajima su oslikani motivi: Rođenje Isusa u Betlehemu, Krist na križu s Marijom i Ivanom podno križa, Isusovo uskrsnuće i Kristova prisutnost u euharistiji.

„Svaka slika i svaki prikaz Isusa Krista može se promatrati i kao spomenik. Te četiri slike, vitraji su događaj, sjećanje i spomenik. Tko dođe u kapelu, pokloni se pred svetohraništem, ali je pozvan i odgovoriti na izazov i poticaj koji ti vitraji predstavljaju”, rekao je don Zvonko.

Vitraji su dar slikara Mamuše zadarskom Sjemeništu čiji je veliki prijatelj, a izrađeni su i postavljeni sredstvima koje su darovali župljani Hrvatske katoličke župe sv. Pavla u Clevelandu u SAD-u. Mamuša je inače sudionik likovnih kolonija u sjemeništu ‘Zmajević’ za vrijeme kojih je naslikao mnoge vrijedne slike koje se nalaze u prostoru sjemeništa. Izuzetna umjetnička djela Mamuše krase mnoga sakralna zdanja i crkvene prostore u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i drugdje. Mamuša je, između ostalog, autor mozaika ‘Otajstva svjetla’ u Međugorju.

Rektor Dražina istaknuo je da vitraji oduševljavaju svojom ljepotom i simbolikom. Zahvalio je dobročiniteljima župe Cleveland, autoru Mamuši te župniku Blašku i Jozefini Yelich, tajnici župe u Clevelandu, koji su se kao velikodušni dobročinitelji potrudili u organizaciji i posredovanju prikupljanja sredstava među američkim Hrvatima za postavljanje vitraja za sjemenišnu kapelu u Zadru.

I.G.

Foto: Sjemenište ‘Zmajević’, Zadar