STARIGRAD – PAKLENICA: Emanuel i fra Marin Karačić održali koncert suvremene duhovne glazbe

19.08.2024.objavio: Urednik

Grupa Emanuel i fra Marin Karačić održali su koncert suvremene duhovne glazbe ispred župne crkve sv. Jurja u Starigrad – Paklenici u ponedjeljak, 12. kolovoza. Za vrijeme koncerta posjetitelji su dobrovoljno dali i novčane priloge za obnovu župne kuće u Starigradu.

To je prvi put da je produkcijski, vani, održan takav koncert duhovne glazbe u toj župi, u zajedništvu s Turističkom zajednicom Starigrada, na novouređenom kamenom trgu ispred župne crkve. „Trudimo se dati i duhovni dio župi i duhovnu ponudu ljudima, domaćim vjernicima, ali i brojnim gostima koji ljeti borave u Starigradu. To je važno i potrebno. Mnogi koji ljeti borave u Starigradu pohode misna slavlja i sudjeluju u molitvi, crkva bude puna iznutra i dvorište oko crkve. Duhovna glazba podiže duh. Duh je važan i kod slavlja, osobnog iskustva Boga, susreta sa živim Kristom“, rekao je don Tomislav Končurat, župnik Starigrada, u zahvalnosti svima koji su došli, i onima koji su prilogom pomogli obnovu župne kuće.

Fra Marin Karačić je poručio da mu je drago što je i to sudjelovanje brojnih ljudi na koncertu pokazalo kako ljudi ljeti „ne žele odmor od Boga, premda borave na odmoru“. Na koncert su došli i mnogi iz Zadra, među posjetiteljima je bilo puno roditelja s djecom. „Važno je da Evanđelje i kroz pjesmu dođe do ljudi. Prije koncerta predvodio sam misu. Meni je stvaranje duhovne glazbe poslanje, pastoral, bilo da propovijedam, predajem ili pjevam. Bitno je donijeti ljudima Krista i njegovu Riječ. Pomoću kojeg medija ćemo to učiniti, to je na našoj kreativnosti“, rekao je fra Marin.

Drago mu je što je, uz duhovnu, koncert imao i humanitarnu dimenziju, kad se slaveći Boga pokaže dobrota i veličina srca, pomoć bližnjima. To nam je i kršćanska dužnost, pomoći jedni drugima, rekao je fra Marin.

Taj dan bio je i prvi dan Trodnevnice ususret proslavi Uznesenja Marijina, pa je fra Marin rekao da on dolazi iz marijanskog svetišta sa Širokog Brijega u BiH. „Marija je jako veliki dio našeg hrvatskog naroda i veliki dio Franjevačkog reda. Sv. Franjo je posvetio svoj red upravo Gospi. Uloga majke je nezamjenjiva. Zato je nama prirodno, normalno i svakodnevno utjecati se Mariji, pomoću njenog zagovora dolaziti do Krista. Marija nikad nije privlačila pozornost na sebe, nego je uvijek bila putokaz prema Kristu. Marija nam je pomoć, put, zaštita, ohrabrenje i utjeha na putu do Krista“, poručio je fra Marin.

Franciska Perković, pjevačica grupe Emanuel, rekla je da su sretni što mogu na mjestima gdje nastupaju objaviti Božje kraljevstvo. „Vjerujemo da to donosi promjenu u sredinu koju dođemo. Hvala Bogu na toj privilegiji.

Božja riječ je promijenila mene i mislim da je jako važno stajati na Božjoj riječi, jer čovjeku u svijetu svatko može svašta govoriti, prorokovati. Bitno je znati da se Božja riječ nikad ne mijenja. Sve drugo je promjenjivo, ali Božja riječ nikad se ne mijenja. Jedino ona može donijeti promjenu u naše živote. Volim govoriti riječju iz Svetog Pisma i volim ljude ohrabrivati riječju iz Biblije. Vidim da ljudi to primaju i da se događaju velike promjene“, rekla je Perković, podsjetivši kako u Bibliji piše da se nijedna Božja riječ Bogu ne vraća prazna, nego uvijek ostvaruje ono za što je poslana.

„Kad objavljujemo iscjeljenje, oslobođenje, napredak ljudima koji su u potrebi, vjera se aktivira. Primamo puno svjedočanstava. Nedavno je jedna žena posvjedočila kako je njen muž vjerom primio da je ozdravio i nije trebao izvaditi bubreg, kako je prethodno bilo najavljeno. Jedna žena je imala karcinom koji je metastazirao, a onda je bila iscijeljena. Mi objavljujemo što je Isus već prije 2000 godina učinio na križu. Samo aktiviramo vjeru koju su ljudi već dobili, da prime ono što im pripada kao kršćanima“, poručila je Perković, naglasivši: „Bog nije tražio da razumijemo kako će se nešto dogoditi, on samo traži da imamo povjerenja. To je učinio Petar. U lađi je bilo dvanaest učenika. Ali samo je Petar odlučio koračati prema onome što mu je Isus rekao i po toj Riječi je hodao. Mnogi ostaju u svom čamcu i ne idu naprijed, jer se boje. Ali, idi naprijed s Bogom i čeka te tvoje čudo“, ohrabrila je Perković okupljene.

Domagoj Pavin, vođa grupe Emanuel, rekao je da mu je drago što postoje ljudi koji su željni glazbenog duhovnog sadržaja i za to zainteresirani. „Drago mi je  što postoje naši dragi svećenici koji takve događaje žele podržati, koji žele uložiti u ovakve susrete, jer mislim da ovakvi događaji mogu donijeti samo dobro našem društvu. Kada se propovijeda Evanđelje i donosi Radosna vijest, vjerujem da će se srca mijenjati, otvarati za Boga i da će se nakon toga mijenjati i njihovi životi. Takvi susreti ljudima su prilika za drugačiji susret s Bogom, da mogu krenuti s Kristom kroz svaki dan, ojačati vjeru, okrenuti se Bogu i Crkvi“, poručio je Pavin, rekavši da oni nisu samo glazbenici, nego prije svega kršćani.

„Mi smo kršćanski glazbenici, kršćani koji svaki dan žive s Bogom, svaki dan razmišljamo o Bogu, provodimo s njim vrijeme kroz naše zajedništvo, pripreme, putovanja i kroz sve što ćemo donijeti s pozornice. Poslati poruku Evanđelja je dio naše službe u kojoj želimo biti što snažniji“, poručio je Domagoj Pavin.