KALI: Don Tin Vidov proslavio mladu misu u svojoj rodnoj župi sv. Lovre

02.08.2024.objavio: Urednik

Don Tin Vidov, mladomisnik Zadarske nadbiskupije, proslavio je mladu misu u svojoj rodnoj župi sv. Lovre u Kalima u nedjelju, 28. srpnja.

Ispred obiteljske kuće don Tina, blagoslov mladomisniku udijelili su njegovi roditelji Boris i Elza. Zatim se procesija svećenika i puka uputila u župnu crkvu sv. Lovre, gdje je don Tin predvodio svečano misno slavlje. Propovijedao je don Tomislav Končurat, rođak don Tina, župnik župa Starigrad – Paklenica, Seline i Tribanj – Krušćica.

Končurat je podsjetio kako je don Tin uvijek govorio ‘Ja ću biti pop’, ali ipak je bio krenuo drugim životnim putem. „No, Božja riječ, Božji poziv ne vraća se bez ploda. Don Tin je htio ići nekim drugim putem, no, Bog ne da mira. Bog te vraća. Vraća te da tebe napoji, kako bi ti mogao druge napajati“, rekao je don Tomislav, istaknuvši kako Bog po svećeništvu daje biti svjedokom, navjestiteljem, posvetiteljem i upraviteljem Božjeg naroda. „Svećeništvo je lijepi poziv. Nije lagan, ali ispunjava. Čovjek se raduje kad vrši službe koje mu Bog povjerava“, ohrabrio je Končurat don Tina.

Mladomisničko geslo don Tina „Pristupih Božjem žrtveniku, Bogu, radosti svojoj“ (Ps 43,4) govori što ga ispunjava, rekao je Končurat. „Don Tin pristupa Bogu koji ga poziva, vraća mu svojom ljubavlju na njegovu ljubav. Ustraj u ljubavi. Nije lako, ali isplati se. Dana ti je milost da služiš. A milost je odnos. Odnos je besplatni dar. Budi u odnosu s Isusom, da njega uprisutnjuješ za stolom Riječi i stolom Kruha, kako bi nahranio i napojio narod onim za čime žeđa“, rekao je don Tomislav u obraćanju mladomisniku Vidovu.

Podsjetivši na poticaj apostola Pavla „Raspiruj taj milosni dar“, Končurat je potaknuo don Tina da ne zapusti odnos s Isusom i da živi od onoga koji ga je pozvao i izabrao. Jer Isus je živi kruh koji silazi s neba, a nema živoga kruha bez svećenika, rekao je propovjednik.

Končurat je podsjetio da ove, 2024. godine župa sv. Lovre u Kalima slavi 400 godina svoje župne samostalnosti i baš u toj godini iz te su župe zaređena dva svećenika, potekla su dvojica mladomisnika. „U povijesti župe to se nikad nije dogodilo. Zato je ova godina osobito blagoslovljena“, poručio je don Tomislav, potaknuvši sve da budu istinski svjedoci. Ohrabrio je roditelje mladomisnika u zahvalnosti što su dali sina na raspolaganje Crkvi, rekavši da je to i za njih ispunjavajuće. Istaknuvši da je svećenik drugi Krist na zemlji, don Tomislav je potaknuo Vidova da bude svjestan dara kojeg čini, kada kruh i vino pretvara u Isusovo tijelo i krv.

Prisutne je pozdravio i don Marko Vujasin, župnik Kali i Kukljice. Na kraju mise, don Tin je zahvalio Bogu na njegovim darovima. „Bog mi je darovao život, pozvao me u svoju službu, u mene, grešnog čovjeka stavio je svoje neizmjerno blago, pospremio u moju glinenu posudu. Vjerujem da će me Bog koji mi je  darovao poziv nastaviti voditi i upravljati, da uistinu budem svećenik i čovjek po njegovom srcu“, rekao je don Tin.

Zahvalio je svojim roditeljima na otvorenosti životu, odgajanju u vjeri i što su ga vjerno pratili na njegovom svećenikom putu. „Hvala mojim roditeljima što su prihvatili moju odluku, nisu se suprotstavljali, nego su mi pomagali i bodrili na svakom koraku. Hvala sestrama, baki i djedu, obitelji i rodbini što su me pratili i pomagali na mom putu i u poslanju za svećenika“, rekao je don Tin. Zahvalio je kaljskom župniku Vujasinu na zauzetosti u organizaciji proslave mlade mise i na njegovom angažmanu za novo zvono, novu fasadu i klimatizaciju župne crkve. Vidov je zahvalio i ceremonijaru don Marku Dokozi, profesorima i odgajateljima na  bogosloviji, don Anti Dražini, rektoru zadarskog sjemeništa ‘Zmajević’ koji je bio don Tinov ovogodišnji mentor i don Zvonimiru Mikuliću koji je Vidovu bio mentor u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru.

Vidov je zahvalio i svom rođaku don Tomislavu Končuratu, rekavši da ga je on „najviše bodrio, pomagao, usmjeravao, ispravljao i tješio“ tijekom pripreme za svećeništvo. Zahvalio je svima koji su uređivali župnu crkvu i župljanima koji su sudjelovali u pripremi za njegovu mladu misu. Na misi su pjevali kaljski župni zbor i zbor mladih te Katedralni zbor sv. Stošije s orguljašem Draganom Pejićem.

Proslavi mlade mise prethodila je trodnevna duhovna obnova koju su predvodili don Ante Dražina, don Marko Dokoza i don Slavko Ivoš, kaljski sin, župnik otoka Olib, Silba i Premuda.

Župa Kali kroz povijest je dala oko 80 svećenika, a u zadnjih 16 godina, iz Kali potječu šestorica svećenika. Uz ovogodišnje mladomisnike Vidova i Rudija Jurasa, svećenici rodom iz Kali su Tomislav Končurat, Slavko Ivoš te dvojica iz Neokatekumenske zajednice: Jakov Vidov i Josip Kolega.

Foto: Župa sv. Lovre, Kali