Deseta obljetnica dolaska moći sv. Šimuna Bogoprimca u novoizgrađenu i novoposvećenu grkokatoličku župnu crkvu Preobraženja Gospodnjega u Jastrebarskom svečano je proslavljena u subotu, 21. rujna. Moći sv. Šimuna Bogoprimca uzete iz tijela sv. Šimuna koji se čuva u zadarskom svetištu sv. Šime darovala je Zadarska nadbiskupija Križevačkoj eparhiji da se čuvaju i časte u grkokatoličkoj crkvi u Jastrebarskom 2014. godine. Upravo na dan desete godišnjice, 21. rujna 2014., te su moći u svečanoj procesiji prenesene u crkvu u Jastrebarskom u prisutnosti tadašnjih zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića, križevačkog vladike Nikole Kekića i apostolskog nuncija Alessandra D’Errica, uz mnoštvo svećenika i vjernika.
O 10. obljetnici, svečanu arhijerejsku liturgiju služio je križevački vladika Milan Stipić, zajedno sa zadarskim nadbiskupom Milanom Zgrablićem koji je propovijedao te više grkokatoličkih i rimokatoličkih svećenika i đakona. Na liturgiji su sudjelovali poglavari i bogoslovi Grkokatoličkog sjemeništa iz Prešova u Slovačkoj koji su pjevali svetu liturgiju, zatim ukrajinski i mađarski bogoslovi te Zvonimir Novosel, gradonačelnik Jastrebarskog.
U homiliji je nadbiskup Zgrablić istaknuo kako Zadarska nadbiskupija s ponosom i rado čuva a Narod Božji u Zadru časti već preko 820 godina tijelo sv. Šimuna Proroka ili, kako ga se rado naziva, Šimuna Bogoprimca. Upravo u Zadru nalazi se neraspadnuto tijelo Šimuna koji je tijekom čina prikazanja u jeruzalemskom hramu iz ruku Marije i Josipa primio i držao dijete Isusa u naručju, rekao je nadbiskup, pozvavši vjernike da promisle o liku sv. Šimuna čije se relikvije časte i u župi Jastrebarsko i čije riječi „Sad otpuštaš slugu svoga, Gospodaru, po riječi svojoj u miru…“, nadahnute Duhom Svetim, milijuni kršćana diljem svijeta izgovaraju svake večeri moleći Večernju molitvu iz Časoslova Naroda Božjega (usp. Lk 2, 29 -32).
”Sv. Luka Evanđelista nam ne predstavlja sv. Šimuna kao povijesni lik, nego kao model vjernika. Tako nas ni relikvije sv. Šimuna koje častimo ne vraćaju u prošlost, nego nam sada prikazuju živu vjeru i stvarnost njegove nazočnosti u Bogu.
U liku Šimuna pronaći ćemo odgovore na važna kršćanska i životna pitanja o smislu života i načinu prepoznavanja Isusa i Božjeg djelovanja. Šimun, pun Duha, usprkos svojoj poodmakloj dobi, starosti, čovjek je nade. „Iščekivao je Utjehu Izraelovu,“ (Lk 2, 25), kaže sv. Luka. Zasigurno je Šimun čitao riječi Izaije proroka: „Ogolio je Gospodin svetu svoju mišicu pred očima svih naroda, da svi krajevi zemlje vide spasenje Boga našega“ (Iz 52, 10) i „Postavit ću te za svjetlost narodima, da spas moj do nakraj zemlje doneseš“ (Iz 49, 6).
Sv. Šimun prepoznao je kako se riječ proroka Izaije sada počinje ostvarivati u Mesiji, Isusu, kojeg drži u rukama”, naglasio je nadbiskup Zgrablić.
”I naša vjera počinje slušanjem. Bog prvi nama progovara. Bog prvi nama ide ususret. Bog prvi nas ljubi. Da bismo mogli prepoznati Božji glas, da bismo ga mogli prepoznati kad nam dođe ususret, da bismo mogli osjetiti njegovu ljubav, potrebno nam je njegovo svjetlo. To „svjetlo od Svjetla“ (Vjerovanje) je Isus Krist kojeg upoznajemo i susrećemo u Svetom Pismu. To svjetlo koje nas prosvjetljuje je Duh Sveti koji izlazi od Oca i Sina i liječi našu duhovnu sljepoću.
Možemo se pitati: Je li i koliko čitamo ili slušamo Sveto Pismo da bismo se napunili Duhom Božjim koji nam je potreban da bismo prepoznali Isusa koji se polaže i u naše ruke? Prepoznajemo li Isusa koji svaki dan dolazi u hram našeg života? Jesmo li svjesni da smo mi Hram Duha Svetoga? Očekujemo li i mi od Boga spasenje, to jest najveće i konačno dobro? Vidimo li u Isusu „svjetlost na prosvjetljenje naroda?“(Lk 2, 32), svjetlo našeg života”, rekao je nadbiskup Zgrablić.
Nadbiskup je istaknuo kako Šimun u svojoj starosti i čekanju nije zatvoren u prošlost, već je otvoren budućnosti. Nije umoran od života i čekanja, razočaran nad prošlošću, ispunjen neizvjesnošću. Šimun je otvoren za novo, sposoban je gledati u budućnost. Šimun grli dijete koje simbolizira novo, koje uvijek Bog donosi i daruje čovjeku, naglasio je zadarski nadbiskup.
”Gledajući Šimuna i razmatrajući o njegovom životu i mi shvaćamo isto. Majka Crkva Isusa stavlja i u naše ruke. U svakoj svetoj pričesti, Majka Crkva Isusa polaže u naše ruke. Kao što se veliki Bog sakrio u malo dijete da bi ga Šimun mogao držati u rukama, grliti i ljubiti, Isus se sakrio u poniznost posvećenog kruha da bismo ga mogli također primiti u svoje ruke, u svoje srce i sjediniti se s njime.
Šimun je prije svega čovjek Hrama, čovjek molitve. Molitva koja je Šimunov život osposobljava ga da i u trenucima slabosti, nemoći i starosti, slavi, blagoslivlja i zahvaljuje Bogu. Isus, Svjetlost svijeta, kojeg drži u rukama, nadahnjuje ga da moli s pouzdanjem i predanjem: „Sad otpuštaš slugu svoga, Gospodaru, po riječi svojoj, u miru!“ (Lk 2, 29).
Grčka riječ `otpuštati`, u hrvatskom prijevodu znači `razvezati zavezano` (glagol grč. `àpolùeis` znači: `Odrješuješ moju zavezanost`). Šimun osjeća kako mu je Bog dao doživjeti vrhunac njegove molitve držeći u rukama Dijete, Kneza mira, Spasitelja, Mesiju i Otkupitelja koji donosi puninu mira, razvezuje, razrješuje i raskida sve okove grijeha, prolaznosti i smrtnosti.
Iskustvo Boga koje Šimun doživljava, prihvaćajući novorođeno Dijete u ruke je oslobođenje koje donosi mir. Dijete je punina koja daje smisao životu. Bog se i nama želi objaviti `sada`, ovog trenutka, u našem životu. Sada, usprkos svemu, pa čak i usprkos našim tminama”, poručio je nadbiskup Zgrablić, završivši molitvom da zagovor sv. Šimuna i nama pomogne da se ispunjamo Duhom Božjim, kako bismo u svakom trenutku mogli prepoznati Isusa u našem životu kao svjetlost na prosvjetljenje tmina našega života i Isusa koji se po svakoj euharistiji stavlja u naše ruke, da bismo ga mogli ljubiti sve do trenutka potpunog zagrljaja u vječnosti.
Na kraju slavlja, vladika Milan Stipić zahvalio je nadbiskupu Milanu Zgrabliću i Zadarskoj nadbiskupiji na tako velebnom daru relikvije sv. Šime. Nadbiskupu, vladiki i svima zahvalio je na kraju i o. Marjan Jeftimov, jaskanski grkokatolički župnik.
Livio Marijan
Foto: Križevačka eparhija