BANJ: Proslava 287. obljetnice posvete župne crkve sv. Kuzme i Damjana

16.07.2024.objavio: Urednik

Proslava 287. obljetnice posvete župne crkve sv. Kuzme i Damjana u Banju svečano je proslavljena u banjskoj župnoj crkvi na otoku Pašmanu, u četvrtak, 11. srpnja. Misno slavlje predvodio je don Valter Kotlar, župnik iz Bibinja, a pjevanje zbor mladih župe Bibinje. Prije početka mise, župnik don Marko Dokoza ukazao je na važnost te proslave kojom Crkva u Banju čuva spomen na 11. srpnja 1737., kada je zadarski nadbiskup posvetio župnu crkvu. „Dok u srpnju svečano slavimo obljetnicu posvete crkve, nismo zaboravili da je srpanj u Banju i mjesec sjećanja na žrtve fašističkog terora. Spominjemo se naših župljana i sumještana koji su pogubljeni 17. srpnja 1943. u Pašmanu i jednoga koji je od iste ruke stradao u Salima dan kasnije“, rekao je don Marko.

Don Valter je u propovijedi istaknuo Božju sveprisutnost, kao i značaj posebnih mjesta štovanja: „Bog je prisutan na svakom mjestu, ali čovjek je oduvijek imao potrebu izabrati posebna mjesta na kojima će iskazivati hvalu Bogu. To je vidljivo i kod pripadnika drugih religija i kod naših otaca u vjeri Židova. Bogu hramovi i crkve nisu potrebni, ali jesu nama ljudima. Nama su potrebni ti prostori koji će nas i na izvanjski način podsjećati na Božju prisutnost među nama“, rekao je don Valter.

Kotlar je istaknuo i veličinu sv. Benedikta, zaštitnika Europe, jer je taj dan bio njegov blagdan. „Sv. Benedikt je bio razočaran raskalašenošću i nemoralom rimskog društva u svoje vrijeme. To mu je bio poticaj da se povuče u osamu u Subiaco i tako je počela njegova monaška avantura. Iz njegovog povlačenja i kasnijeg okupljanja istomišljenika rodilo se Benediktovo pravilo i duhovnost koji su preobrazili europsko tlo“, rekao je don Valter. Pozvao je vjernike na nasljedovanje primjera sv. Benedikta, „kako bi u moralnom neredu suvremenog društva bili nositelji novog reda kojeg je Isus Krist navijestio svojim naukom, a utvrdio svojom mukom, smrću i uskrsnućem“.

Na kraju mise, župnik Dokoza zahvalio je osobito bibinjskom zboru mladih: „Oduševila me vaša volja i želja da budete s nama. Danas svi imaju puno obaveza i nije lako izdvojiti vrijeme. Nekima je poteškoća i to što smo na otoku. Ali, vi ste otvorenog srca prihvatili poziv i uveličali ovaj poseban dan za župnu zajednicu u Banju. Ti osjećaji odzvanjali su i u vašem pjevanju. Zato smo vam neizmjerno zahvalni“, rekao je don Marko bibinjskim pjevačima.

Župljanima je zahvalio na raspoloživosti i velikodušnosti u organizaciji te proslave, naglasivši da se ta svetkovina po treći put svečano slavi, ali u Banju je prihvaćena kao da se radi o stoljetnoj tradiciji. U duhu dobrih domaćina, nakon mise, Banjci su se prigodno družili sa svojim gostima ispred župne crkve, a Bibinjci su nastavili pjesmom razveseljavati okupljeni narod Božji.

Marko Dokoza