ZADAR: Nadbiskup Zgrablić predvodio misno slavlje na svetkovinu sv. Stošije u katedrali sv. Stošije

16.01.2025.by Urednik

Na svetkovinu sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale, svečano prijepodnevno misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru u srijedu, 15. siječnja, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Misa je počeka pohodom nadbiskupa Zgrablića i svećenika koncelebranata u pokrajnju lađu katedrale, gdje je mons. Zgrablić pokadio mramorni sarkofag u kojem se od 9. st. nalaze moći sv. Stošije, ranokšćanske mučenice koja je smrt podnijela na Božić 304. godine u Srijemskoj Mitrovici, za Dioklecijanovih progona. Zbog njene vjernosti Kristu, a pohađala je zatočene kršćane i u tamnicama i materijalno ih pomagala, poganska vlast odredila je da se Stošija spali na lomači, a prema predaji Crkve, Stošija je za to vrijeme pjevala na slavu Bogu.

„Sveta Stošija i drugi mučenici svjedoci su vjere u Isusa Krista i stoga svjedoci autentičnog kršćanskog života nade i ljubavi koja je jača od smrti“, istaknuo je nadbiskup Zgrablić. Podsjetio je kako je Benedikt XVI. u enciklici Bog je ljubav rekao da se „najbolja drama Boga i čovjeka sastoji u ljubavi“ i počinje Božjom inicijativom.

„Crkva je pozvana odgovoriti na tu Božju inicijativu, biti svjedok Božje ljubavi. Ljubav je vidljivi znak nade. Mučenici su autentični svjedoci te ljubavi i zato su u središtu, u srcu Crkve. Ljubav je u svojoj čistoći i izvornosti besplatnosti najbolje svjedočanstvo Boga u kojeg vjerujemo, koji nas poziva i potiče na međusobnu ljubav“, poručio je nadbiskup Zgrablić. Pritom je podsjetio na Isusovu riječ koju je oživotvorila i sv. Stošija: „Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Vi ste prijatelji moji ako činite što vam zapovijedam“.

Isus je prvi dao život za nas, svoje prijatelje, za naše spasenje i nama je poticaj da i mi činimo ono što on zapovijeda: da ljubimo jedni druge, potaknuo je mons. Zgrablić.

„U mučeništvu nam je ostavljeno najjače svjedočanstvo koje predstavlja i potvrđuje najveće životne vrijednosti i time nam otkriva istinu života. Snaga istine otkriva se i potvrđuje u ljubavi. Vrijednosti istine i ljubavi prenose nam oni koji su bezuvjetno živjeli Božju blizinu u ljubavi prema Njemu i bližnjemu“, naglasio je mons. Zgrablić. Rekao je da život sv. Stošije i drugih mučenika ističe najvažniji aspekt, središte kršćanskog života koje se sastoji u sljedećem: „Nismo pozvani živjeti i svjedočiti svoju vjeru na temelju nekih uputa ili odredbi, zakona ili velikih ideja, običaja i tradicije, nego na temelju iskustva susreta s Osobom i događajima koji životu daju nove horizonte, a time i odlučujući smjer. Ljubav vodi u ispunjenje svake naše nade. Ljubav traži vječnost da hvali Boga u svemu“, poručio je mons. Zgrablić, istaknuvši da nam se po ljubavi otvara i vječni život, kao još jedan karakterističan znak kršćanske nade. Pritom je nadbiskup podsjetio na poruku sv. Ivana: „Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne; nego da ima život vječni“ (Iv 3 ,16).

„Zemaljski život je ograničen, mora se suočiti sa smrću. Kršćanin zna da je Krist pobijedio smrt. Tko u njemu ostaje, dionik je života vječnoga“, naglasio je nadbiskup. „Kristov život očitujemo u životu vjere koja se razvija u poučljivosti Božje milosti,  obnovljene nadom koja se neprestano obnavlja i koja po djelovanju Duha Svetoga postaje nepokolebljiva“, rekao je mons. Zgrablić, podsjetivši na Papinu riječ da „Duh Sveti svojom trajnom prisutnošću u Crkvi putnici širi svjetlo nade u vjernicima“.

U duhu gesla Jubilejske godine, ‘Hodočasnici nade’ i slavlje blagdana sv. Stošije našu nadu usmjerava prema Bogu koji je njezin izvor, cilj i ispunjenje, poručio je predvoditelj slavlja, rekavši da se naša nada, u koju je utisnuto mnoštvo plemenitih čežnji srca, utvrđuje, čisti i posvećuje euharistijskim slavljem.

„Kao `hodočasnici nade`, na putu života, naš pogled vjere usmjeravamo prema naprijed, prema budućnosti, prema onom za čim čezne naša nada, prema konačnom cilju života. U tom pogledu vjere susrećemo i naše drage koji su nam prethodili u životu i prenijeli svjedočanstvo vjere. U njihovom životu nalazimo veliko duhovno bogatstvo iskustva koje donosi život zajedništva s Isusom Kristom. Oni sada žive u radosti vječnosti, u Bogu. Oni su po vjeri koju ispovijedamo i otajstvima sakramenata koje slavimo povezani s nama. Svojim nas prijateljstvom i blizinom prate na putu života, zagovaraju u našim potrebama i obdaruju svojom svetošću. Njihovo bogatstvo duha, njihova svetost koje se ne umanjuje tijekom proteka vremena, nama je okrepa koja daruje veliku milost potpunog oprosta“, rekao je nadbiskup, istaknuvši: „Milost potpunog oprosta Crkva nam daruje upravo iz duhovne riznice zasluga Krista, Blažene Djevice Marije i svih svetaca“.

U želji da plodonosno živimo nadu, nadbiskup je potaknuo: „Nama je put života i uzor Krist i oni koji su ga herojski slijedili puni vjere, nade i ljubavi, a ne ovaj svijet. Danas to nije lako jer nas, kaže papa Franjo, ‘duh svijeta mami varljivim blještavilom relativizma koji zamračuje sjaj istine i, tresući nam zemlju pod nogama, gura nas u živi pijesak, živi pijesak zbunjenosti i očaja’“, rekao je mons. Zgrablić.

Nadu prepoznajemo u mnogim znakovima vremena koje možemo tumačiti u svjetlu evanđelja, potaknuo je mons. Zgrablić. Želimo dobro bližnjima i sebi, čeznemo za mirom, čistoćom srca, pravednošću, ljubavlju i slogom u obiteljima, pravdom i jednakošću u društvu, poštenjem, poštovanjem jednih prema drugima. Mir je toliko potreban našem društvu i svijetu, svijet je potreban nade koja ne razočarava, poručio je nadbiskup. U tom kontekstu, istaknuo je poticaj pape Franje iz Bule ‘Nada ne razočarava’ povodom Jubileja, da obratimo pozornost na mnoge dobre stvari u svijetu, kako ne bismo upali u napast da se smatramo ophrvani zlom i nasiljem.

„Znakovi vremena koji u sebi sadrže čežnju ljudskog srca potrebni su spasonosne prisutnosti. Papa u Buli piše da se „nada rađa iz ljubavi i temelji se na ljubavi koja izvire iz Srca Isusova pobodenog na križu“. I sudjelovanje u euharistijskom slavlju je Božja spasonosna prisutnost koja pospješuje rast svega dobroga u nama, pretvara u nadu koju je Krist došao oplemeniti dostojanstvom djece Božje i obogatiti do njene punine u kojoj participiramo u njegovoj pobjedi nad grijehom, smrću i njegovim slavnim uskrsnućem. Krist nam je darovao euharistiju kako bismo mogli živjeti u trajnom zajedništvu s njim, kako bismo hranili naš duh i time postigli ono za čim naša nada u konačnici čezne“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da su vjernici po tom misnom slavlju u zajedništvu s mnogim svjedocima vjere u Isusa Krista čija je nada dospjela do punine ispunjenja.

„Ti svjedoci su sv. Stošija i drugi brojni mučenici i sveci, blaženici i ugodnici Božji, od sv. Stjepana, prvog mučenika, do svih mučenika i svetih svjedoka vjere tijekom kršćanske povijesti, sve do današnjih dana. S njima promatramo i Sluge Božje Zadarske nadbiskupije: svećenike Eugena Šutrina, Janeza Kranja, Ivana Tičića, Srećka Lovetića, vjernika laika Ivu Mašinu, s. Agnezu Petroša i druge. Zajedništvo s njima, koje u Vjerovanju ispovijedamo u riječima ‘općinstvo svetih’, jača našu vjeru u nadu koja ne razočarava i potiče nas na nasljedovanje onoga što su živjeli i za što su uložili i položili svoj život“, poručio je mons. Zgrablić, poželjevši da nas prati zagovor sv. Stošije i da nam ona bude snaga u odvažnom življenju vjere, nade i ljubavi.

I. G.

Foto: Ines Grbić

 

 

Sva prava pridržana © Zadarska nadbiskupija

bt_bb_section_top_section_coverage_image