Vjernici Benkovačkog i Zemuničkog dekanata hodočastili su u katedralu sv. Stošije u Zadru petog dana Devetnice sv. Stošiji, u petak, 10. siječnja, ususret proslavi sv. Stošije, zaštitnice Zadarske nadbiskupije i naslovnice zadarske katedrale.
Svečano misno slavlje predvodio je don Gašpar Dodić, župnik župe Kraljice mira – Kraljice Hrvata u Zemuniku donjem i dekan Zemuničkog dekanata. Među svećenicima suslaviteljima bili su i don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije i župnik Galovca te don Anđelko Buljat, župnik Benkovca i dekan Benkovačkog dekanata.
Razmatrajući navješteni ulomak iz Evanđelja po Ivanu u kojem se Isus predstavlja kao kruh života, don Gašpar je rekao da smo i mi poput mnoštva u Kafarnaumu koje čezne, traži znakove koji hrane, zasićuju našu nesigurnost i našu prazninu. Te znakove tražimo svugdje, od svakoga tko ih je spreman dati, Bog ili ljudi, rekao je don Gašpar. „Središte svega je naša glad. Tko je nahrani, zasiti, osvaja najbolje mjesto u našem životu“, rekao je Dodić, istaknuvši da je obećavajući i pun sigurne budućnosti Isusov savjet: „Radite, ali ne za hranu propadljivu, nego za hranu koja ostaje za život vječni“. Isus time kao da nam kaže da iskoristimo svoje vrijeme i energiju za ono što je zaista važno i što će nam biti zauvijek, trajno u našu korist, naglasio je don Gašpar.
Ljudi su nadalje pitali Isusa: “Kakvo ti znamenje činiš da vidimo, pa da ti vjerujemo?“. „Oni su djeca svoje povijesti: djeca očeva kojima je bila potrebna mana da povjeruju, spremni za kolaps pri prvoj novoj gladi. Isus preokreće ljudsku perspektivu jer je Bog koji je došao s neba i kaže: “Ne jedite da biste vjerovali”, nego “Vjerujte i stoga jedite”. Vjerujući da je on život, u smislu postojanja, razlog svakog izbora, zrak u plućima. Vjerovati i zato ga izabrati, dopuštajući mu da nahrani i zasiti sve naše biće, naše postojanje, egzistenciju“, poručio je don Gašpar, naglasivši da je u Isusu utemeljena sigurnost kojoj trebamo povjeriti svoje brige.
„Nada je ključ za život, a ne za preživljavanje. Nada drži vjeru za ruku, ali bez vjere ona je uzaludna. To je polazište i uporište našeg hodočasničkog puta i kroz Jubilejsku godinu“, rekao je don Gašpar, podsjetivši da je geslo Jubilejske godine „Hodočasnici nade“. Nada je osnovna ljudska čežnju koja se izražava u različitim odnosima. Dodić je potaknuo da, putujući kroz Jubilejsku godinu, vidimo što podupire naše povjerenje u sutrašnjicu i da razumijemo što bi trebalo činiti njegovu strukturu, u vjeri i razumu.
„Na kojim temeljima gradimo životne projekte, očekivanja? Na koju kolektivnu nadu se oslanjaju društvo, kultura, gospodarstvo, znanost, politika? U čemu je moja i naša nada“, upitao je don Gašpar, upozorivši da smo, možda i nesvjesno, svoje postojanje ispunili drugim izvorima života i odgovorima koji nisu Božji. „Počinak u Božjem naručju je mjesto pristajanja dugog putovanja. Postoji luka u koju treba stići, smisao i krajnji cilj našim lutanjima. Neka nama, hodočasnicima nade, milosno vrijeme Jubilejske godine bude plodna prilika za iskusiti brigu i blizinu Boga, milosrdnog Oca“, potaknuo je don Gašpar.
Ohrabrivši da tražimo odgovore u Bogu i u molitvi pred svetohraništem, Dodić je potaknuo da zahvalimo Gospodinu za sve njegove darove. „U sigurnosti da nas ljubi i čuje naše molitve, nastavljamo moliti za mir u svijetu, za Crkvu, za obitelji i zajednice. Neka nas u tome krijepi i zagovor sv. Stošije“, poručio je don Gašpar.
Na kraju mise, u duhu navještenog Evanđelja o Isusu kao kruhu života, don Anđelko Buljat je predvodio molitvu da nam Gospodin podari sebe kao kruha života jer smo gladni života, nježnosti, istine. „Ovo življenje nas ne zasićuje, često nas dezorijentira, troši nas i slabi, iscrpljuje“, ali Isus je Božji kruh, božanski život kojim se možemo hraniti i zasititi, poručio je don Anđelko.
Slavlje je završeno zagovornom molitvom sv. Stošiji koju je predvodio katedralni župnik don Josip Radojica Pinčić.
Ines Grbić
Foto: I. Grbić