ZADAR: Oratorij za djecu održan u župi na Belafuži

08.09.2024.objavio: Urednik

Ljetni oratorij po modelu Salezijanske družbe sv. Ivana Bosca održan je od 3. do 6. rujna u prostorima župe Uznesenja Blažene Djevice Marije na Belafuži u Zadru. To je bio treći uzastopni ljetni oratorij takvog načina održavanja na Belafuži. Sudjelovalo je 90 djece, u dobi od 8 do 14 godina. Program je osmislio i vodio salezijanac Karlo Ćuk uz pomoć župnika don Zvonimira Mikulića, župnog vikara don Zbigniewa Korcza i dvadeset domaćih animatora: srednjoškolaca, studenata i radničke mladeži. Program se odvijao u prijepodnevnim i večernjim terminima. Djeca su bila podijeljena u dvije ekipe: Vatreni Kršćani i Plavi Tigrovi. Igrali su razne igre te su bili poučavani molitvi, sakramentalnom životu i životopisima svetaca.

Oduševljenje, radost i borbenost osjetili su se u dvorištu crkve. U žaru oratorija ponekad je bilo potrebno djecu podsjećati na poštivanje drugih te da ipak nije najvažnije pobijediti pod svaku cijenu. Uz pomoć mladih animatora mogli su se veseliti i istovremeno odgajati u ljudskim i kršćanskim vrlinama. Jedna od najvećih zanimljivosti djeci bile su vodene igre. Pri kraju oratorija djeca i animatori su se ispovjedili, zahvaljujući prisutnosti nekoliko svećenika koji su došli pomoći ispovijedati. Vrhunac oratorija bilo je slavlje mise na koju su bili pozvani i roditelji. Poslije mise zajedništvo se nastavilo uz prigodnu okrepu i druženje u dvorištu svetišta. Roditelji su izrazili zahvalnost zbog takvog oblika rada s njihovom djecom te su roditelji i djeca često pitali kad će se opet održati neki oratorij.

don Zvonimir Mikulić

Foto: Župa Belafuža, Zadar